Drogi dla dzieci w Arco – sektor Muro dell’Asino

Bogata w skały dolina Arco jest bardzo popularnym rejonem wspinaczkowym. Nic więc dziwnego, że znajduje się tam sporo sektorów przygotowanych z myślą o wspinaczkowych dzieciach. Jednym  z nich są skały w rejonie Muro dell’Asino. Pamiętajcie, żeby po rodzinnym dniu w skałach wybrać się wspólnie na pyszne włoskie gelato, których w Arco nie brakuje.

Muro dell’Asino jest prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych rejonów w regionie Arco. Zdecydowanie jest to miejsce dla rodzin z dziećmi! Trudniejsze podejście jest nagrodzone bardzo komfortowymi warunkami do wspinania z dziećmi w każdym wieku. Muro dell’asino to super miejsce nie tylko na fajne rodzinne wspinanie bez stresu, a także na piknik i odpoczynek.

📍 Dojazd i parking: sektor położony jest około 2.5km od Arco. Aby dotrzeć do skał kierujemy się na kościół S. Maria di Laghel, przy którym jest malutki parking. Droga, która prowadzi do parkingu jest dość wąska i kręta, na szczęście w większości jednokierunkowa – o czym należy pamiętać przy powrocie. Warto też posiadać sprawne hamulce przy zjeździe.

Mapka poglądowa z przewodnika ARCO Rock

📍 Podejście: od parkingu pod kościołem wchodzimy na szlak, który prowadzi na szczyt Cima Colodri (na szczyt można wejść, również Via Ferratą, która startuje od strony Campingu Arco). Podejście od parkingu nie jest banalne i wymaga odrobinę wytrwałości oraz poświęcenia (na szczęście niewiele). Pod sektor na pewno nie podjedziemy z wózkiem, dlatego super rozwiązaniem jest nosidełko dla młodszych dzieci.

Podejście w przewodniku określone jest na 15/20min. Nam z 3 dzieci (11 lat, 4 lata, 2lata – w nosidełku) zajęło 45min, bez przystanków i marudzenia. Ze wszystkich miejsc wspinaczkowych dla dzieci w tym rejonie to podejście zmęczyło nas zdecydowanie najbardziej. Zejście dosyć czujne, szczególnie z dzieckiem w nosidełku.

Podejście do skał

📍 Wystawa skał: zachodnia, najlepszy czas na wspinanie w okresie letnim w pierwszej połowie dnia.


📍 Rodzaj skały: wapień, wspinanie siłowo – tarciowe. W sektorze Baby Wood bardzo duże chwyty.


📍 Miejsce a dzieci: Muro dell’Asino jest naszym zdecydowanym faworytem ze wszystkich rejonów dla dzieci w Arco, które do tej pory odwiedziliśmy. Sektor jest podzielony na 4 mniejsze ogródki wspinaczkowe:

A- Passera Sector
B- Asino Svizzero Sector
C- La Placca Sector
D- Baby Wood Sector

Szczególnie możemy polecić dwa sprawdzone sektory: La Placca Sector oraz Baby Wood Sector.

Topo pochodzi z przewodnika ARCO Rock


La Placca Sector

Sektor jest bardzo atrakcyjny dla starszych dzieci i dorosłych. Miejsce to jest odrobinę mniej komfortowe z małymi dziećmi i wymaga większej uwagi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jest położony przy krzaczastym zboczu i mamy tu zdecydowanie mniej miejsca na zabawę pod skałą, ale w naszej opinii zdecydowanie wystarczy ;). Skalny mur w sektorze La Placca ma wysokość 26 metrów i oferuje 12 dróg o trudnościach od 4c do 6a.

Z tego sektora można przejść prostą via ferratą (bez zabezpieczenia) do sektorów A i B.

Zdjęcia z sektora La Placca

 


Baby Wood Sector

Sektor znajduje się na wielkiej łące z ławeczkami, która jest ogrodzona. Dzieci swobodnie mogą bawić się i korzystać z dużej przestrzeni, co bardzo podobało się naszym dzieciom, a my nie musieliśmy za nimi ciągle biegać.

Baby Wood oferuje 11 dróg wspinaczkowych o trudnościach 2 – 4a. Skała ma 10m wysokości, a drogi są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku.

Warunki pod sektorem Baby Wood (fot. Viroit)

 

A po wspinie czas na pyszne gelato! (fot. Pexel)

 

Autor tekstu: Ania i Bartek Sierota – rodzice Franka, Miłosza i Marysi 
Szkoła wspinaczki Viroit

Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum autorów.


👉 Zapraszam również do przeczytania opisu poprzedniego sektora z drogami dla dzieci w Arco:
Drogi dla dzieci w Arco – sektor Family San Martino

Bartek Sierota

Bartek Sierota – mąż, tata 3 dzieci, podróżnik, taternik jaskiniowy, pasjonat wspinaczki, instruktor taternictwa jaskiniowego PZA, członek Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. Zawodowo: Instruktor taternictwa jaskiniowego PZA, specjalista ds. BHP, biegły sądowy, instruktor dostępu linowego, treeworker, pracownik wysokościowy. Moja pasja to przede wszystkim rodzina i poznawanie świata z nią, łącząc tym samym swoją kolejną pasję, jaką są góry i wszystko co jest z nimi związane. Od zawsze wiedziałem co chce w życiu robić i małymi krokami do tego dążyłem, zawsze chciałem aby moja pasja była również moją pracą i mam szczęście że tak jest. Od ponad 20 lat jestem aktywnym taternikiem jaskiniowym, pasjonatom wspinaczki skalnej i górskiej, skialpinistą, podróżnikiem, nurkiem. Eksplorowałem jaskinie w Europie i Azji, wspinałem się w Sudetach gdzie wytyczałem nowe drogi wspinaczkowe oraz miałem przyjemność wspinać się w Tatrach, Alpach, Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej, i takich rejonach wspinaczkowych jak: Arco, Paklenica, Todra, Francja i wiele innych. Jednak najbliższe zawsze były mi Rudawy Janowickie wspinaczka na piękne turnie pozwalała mi zapominać o tym co mało ważne.

Podobne artykuły

Skomentuj