Frankenjura z dziećmi: sektory + plan na resta

Niemiecka Frankenjura daje nieograniczone możliwości wspinania z dziećmi u boku. Rejon położony około cztery godziny jazdy od granicy z Polską jest dosyć dobrym celem podróży, zwłaszcza jeśli podróżujecie z rodzinką. Na Franken – bo tak zwykliśmy ją nazywać – sektorów „kinderfreundlich” mamy do wyboru, do koloru, z przeważającą ilością formacji po dziurkach 😊. W poniższym zestawieniu opisałam dla Was 7 sprawdzonych przeze mnie miejscówek, a w związku z tym, że nie samym wspinem człowiek żyje – dorzucam jeszcze przegląd atrakcji na resta.

Na Frankenjurze wspinaliśmy się z dwuletnimi bliźniakami i znajomym, który również miał pod opieką dzieci, więc mogliśmy działać na zmianę ;). Jedna osoba zawsze zostawała z dziećmi pod skałą. Przy wyborze sektorów kierowałam się łatwą logistyką i bezpieczeństwem. Zależało mi, żeby sektory znajdowały się dosyć blisko od auta. Natomiast jeśli sektor był atrakcyjny, ale znajdował się daleko, wówczas istotne było, aby dało się dojechać tam wózkiem.

Sektory, które opisuję w artykule to skały pomiędzy Plankenfels – Obertrubach – Neuhaus an der Pegnitz. Miejscówki możecie potraktować jak inspirację do wyjazdu, ale przy wyborze warto mieć na uwadze, że nie wszystkie z wymienionych sektorów nadają się, żeby działać z bardzo małymi dziećmi bez pomocy trzeciej osoby – istotne informacje zawieram w opisie.

Wybraliśmy się na Frankenjurę w maju, więc szukaliśmy sektorów w cieniu. W miarę płaski i bezpieczny teren pod skałą pozwalał nam na chwilę wytchnienia i możliwość oddania próby na fajnych drogach 😉. Wśród bukowych lasów temperatura jest niższa, więc jest to idealny rejon na letnie miesiące.


Tipy

  • Jak nie czujesz się mocno z psychą, gdy pierwsza wpinka jest wysoko, to polecam zabrać kijek do wpinek 😉 ,
  • Świetna strona gdzie sprawdzisz czas dojścia i czy sektor jest pod dzieci, wystawę plus wiele innych przydatnych informacji -> https://www.frankenjura.com/ ,
  • Kolejna świetna strona, na której weryfikowałam sektory: https://www.thecrag.com/de/klettern/germany/frankenjura ,
  • W Lidlu kupicie całkiem dobre białe wino o nazwie Franken 😉,
  • Koniecznie sprawdzajcie przed wyjazdem w skałki, czy w danym okresie można wspinać się w danym sektorze. W różnych rejonach jest dużo obostrzeń dotyczących zakazu wspinaczki w trakcie okresu lęgowego ptaków.
W Lidlu kupicie całkiem dobre białe wino o nazwie Franken. Polecanko! (fort. A. Filipowicz)

Dojazd

Jechaliśmy z Warszawy (Warszawa -> Gößweinstein około 880 km). W związku z tym, że nam się nie spieszyło to postanowiliśmy rozłożyć podróż na dwa razy. W drodze na Franken nocleg mieliśmy zaraz przy granicy w Zgorzelcu, a w drodze powrotnej spaliśmy we Wrocławiu. Najlepszym środkiem dojazdu na Frankenjurę jest auto, ponieważ na miejscu sektory są od siebie dość oddalone.

Na miejscu dostępnych jest wiele noclegów i różnych form zakwaterowań. Tym razem spaliśmy w Gößweinstein. Bardzo ładna miejscowość, dobra baza wypadowa w wiele rejonów (do 30 min dojazdu mamy całą masę rejonów). Nocleg znalazłam przez Booking. Ale dobrą opcją jest też szukanie poprzez wyszukiwarkę Google, wpisując FeWo (skrót od Ferienwohnung) + nazwa miejscowości, w której chcemy znaleźć nocleg np.: Pottenstein, Ebermannstadt etc.


Rejony

☑️Waissenstein – chyba jedna z najpopularniejszych skał Frankenjury. Na tym skalnym murze znajduje się 50 dróg w dobrej jakości wapieniu. Po lewej stronie znajdziemy drogi rozgrzewkowe, natomiast na głównej ścianie mamy już trudniejsze linie. Przedział trudności jest bardzo duży. Parking jest blisko skały, świetny na pochmurne dni. Dość blisko znajduje się ulica z przejeżdżającymi samochodami, więc dzieci (szczególnie te młodsze) trzeba doglądać. Warto wspinać się tam większą ekipą, żeby ktoś miał oko na maluchy, kiedy my się wspinamy. Sektor jest wygodny z dziećmi, które jeszcze się nie przemieszczają i większą część czasu spędzają w wózku lub kocu – wtedy można spróbować działać we dwójkę.


☑️Kaltewand – kameralny rejon w lesie, płasko pod skałą, da się dojechać wózkiem. Minus to niewiele trudnych dróg. Głównie są tu łatwiaki. Rejon na jedno popołudnie.


☑️Alkober Wände aka Freundenhaus – świetny rejon, dużo wspinania, piony, przewieszenie, ogólnie bardzo ładne drogi. Da się dojść z wózkiem. Wysokość skały do 18 metrów. Sektor jest fajny wspinaczkowo i ma w przewodniku „kinderfreundlich”, ale trzeba mieć na uwadze, że w dosyć bliskiej odległości płynie rzeka, więc na małe dzieci trzeba mieć szczególną uwagę. W ten sektor lepiej wybrać się z kimś do pomocy, kto przypilnuje dzieci. Dziecko w wieku do 6  lat nie powinno przebywać tam samo.


☑️Elfenwelt – rejon Elfenwelt to dwie skały znajdujące się w dającym cień lesie. Dojście do skał zajmie zaledwie 10 minut. Podejście jest dobre, po płaskim terenie. Spory wybór dróg w przedziale od 4 do 9-. Z dziećmi polecany jest sektor Fuchsbau. Na tym wyjeździe nie udało nam się tam dotrzeć, ale miejsce polecali nam znajomi, którzy wspinali się tam z dzieckiem. Bardzo fajny pod dzieci, jest bezpieczne i mogą się swobodnie przemieszczać.


☑️Soranger Wand (Leichte Beute) – świetny rejon, trudniejsze drogi, w cieniu. Parkowanie koło schroniska, bliskie podejście. Na skale wytyczono 25 dróg, z których najbardziej wyróżniają się strome propozycje z przedziału 8+ do 10-. Skała ma 12 metrów. Ten sektor jest dobry na działanie z dziećmi bez trzeciej osoby do pomocy. W okolicy znajduje się grota krasnoludków.


☑️Hetzendorfer Wand – blisko parking, dobre na gorące dni. Słabo, jeśli chcemy wspinać się po deszczu. Trudniejsze drogi.


☑️Intensivstation – Duży sektor. Tutaj od 13.05.2024 była zamieszczona informacja, że wspinanie dozwolone jedynie od poniedziałku do piątku. Weekendy zakaz wspinania, ze względu na to, że teren jest prywatny i chyba wspinacze przeszkadzali właścicielom. Przed udaniem się w ten sektor w weekend, warto zweryfikować, czy przepis nadal obowiązuje. Na części ścian dla dzieci jest dobry teren, w dalszej część sektora trzeba pilnować malucha.

Wszystkie wymienione sektory nadają się na wspin z dzieckiem.  Dzięki temu mieliśmy chwilę wytchnienia i możliwość oddania próby na fajnych drogach 😉 (fot. A. Filipowicz)

 


Atrakcje w rejonie

Frankenjura, czyli Szwajcaria Frankońska to rejon położony między trzema niemieckimi miastami: Bayreuth, Bamberg i Norymbergą. Prawie w każdym miasteczku są zamki, grody, jaskinie do zwiedzania. Wieże widokowe, kolejki czy otwarte baseny to tylko nieliczne atrakcje tego pięknego landu. Poniżej kilka propozycji na spędzenie dnia restowego.

Miasto Bamberg – piękne miasto. Na odkrywców czeka też starówka, która figuruje na liście UNESCO.

Polecam zaparkować tutaj:
Tiefgarage Geyerswörth City-Altstadt Tiefgarage, Geyerswörthstraße 5A, 96047 Bamberg -> blisko centrum, na górze parkingu knajpka z małym placem zabaw.

Warto zwiedzić też zamki. Najbardziej imponujące to: Burg Rabenstein, Burg Egloffstein i Burg Pottenstein.

W dni restowe warto wybrać się na zwiedzanie okolicznych miasteczek z bardzo ładną zabudową (fot. adobestock)

Jaskinie

🦇Wymieniam te, które nadają się do zwiedzania z dziećmi:

Sophienhöhle: Znajduje się w Burg Rabenstein koło Ahorntal. Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w regionie, a jednocześnie dostępna dla zwiedzających, w tym dla dzieci. Spacer po jaskini obejmuje ciekawe formacje skalne, podziemne korytarze i niesamowite widoki.

Teufelshöhle Pottenstein: To jedna z największych jaskiń w Frankonii. Posiada ona imponujące formacje skalne, podziemne rzeki i korytarze.

Binghöhle bei Streitberg: Znajduje się w pobliżu Streitberg. Jest to jedna z najbardziej imponujących jaskiń w regionie Frankenjura, z unikalnymi formacjami skalnymi i podziemnymi jeziorami. Zwiedzanie jaskini jest dostępne dla dzieci, ale zalecane jest dla starszych dzieci ze względu na trudność niektórych fragmentów trasy.

Riesenburg-Höhle: Znajduje się w pobliżu miejscowości Pottenstein. Jest to jaskinia o imponujących formacjach skalnych i korytarzach, które mogą być interesujące dla dzieci.

Sophienhöhle bei Burggaillenreuth: Jaskinia znajduje się w pobliżu miejscowości Burggaillenreuth. Jest to mniejsza jaskinia, ale oferuje piękne formacje skalne i ciekawe widoki.


Muzea

Juramuseum Eichstätt: muzeum przyrodnicze położone w mieście Eichstätt, które oferuje interaktywne wystawy poświęcone geologii, paleontologii i historii naturalnej regionu Jurajskiego. Dzieci mogą zobaczyć skamieniałości dinozaurów, zwierząt i roślin oraz dowiedzieć się więcej o prehistorycznym życiu na Ziemi.

Spielzeugmuseum Nürnberg (Muzeum Zabawek w Norymberdze): muzeum zabawek w Norymberdze, które prezentuje bogatą kolekcję historycznych i współczesnych zabawek. Dzieci mogą zobaczyć stare lalki, klocki, modele kolejek oraz interaktywne eksponaty, które zachęcają do zabawy i eksploracji.

Freilandmuseum Bad Windsheim: muzeum na wolnym powietrzu, które prezentuje wiejskie życie i kulturę regionu Frankonii. Dzieci mogą zobaczyć autentyczne stare domy, warsztaty rzemieślnicze, kościoły i gospodarstwa, a także uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych i tradycyjnych zabawach.

Museum Natur und Mensch (Muzeum Przyrody i Człowieka) w Fürtth: To muzeum w mieście Fürtth, które oferuje interaktywne wystawy poświęcone przyrodzie, człowiekowi i technologii. Dzieci mogą eksperymentować, bawić się i uczyć się na wystawach dotyczących astronomii, biologii, fizyki oraz historii technologii.

Deutsches Museum Nürnberg (Norymberskie Muzeum Niemieckie): To oddział słynnego Deutsches Muzeum w Monachium, które prezentuje interaktywne wystawy poświęcone nauką przyrodniczym, technologii, przemysłowi i historii. Dzieci mogą eksperymentować i odkrywać na wystawach dotyczących energii, komunikacji, lotnictwa, motoryzacji i innych dziedzin.

W wielu sklepikach na Franken można kupić na pamiątkę amonity

Baseny

Juramar: Jest to kompleks basenowy i centrum rekreacyjne w mieście Baiersdorf. Juramar oferuje baseny dla dzieci, zjeżdżalnie, brodziki, fontanny wodne oraz inne atrakcje wodne, które zapewniają rozrywkę i zabawę dla najmłodszych.

Kristall Palm Beach: To duże centrum wodne i basen rekreacyjny w mieście Stein. Kristall Palm Beach oferuje wiele atrakcji dla dzieci, w tym baseny dla dzieci z małymi zjeżdżalniami, wodnym placem zabaw, sztuczną rzekę, fontanny i wiele innych.

Freizeitbad Atlantis Dorfmark: Jest to basen rekreacyjny i centrum rozrywki w miejscowości Dorfmark. Oferuje on baseny dla dzieci, brodziki, zjeżdżalnie, wodne plac zabaw, jacuzzi oraz inne atrakcje wodne.

Frankenalb Therme Hersbruck: To kompleks basenowy i centrum spa w mieście Hersbruck. Frankenalb Therme oferuje baseny termalne, sauny, strefy relaksu oraz baseny dla dzieci z atrakcjami wodnymi.

Hallenbad Pegnitz: Jest to miejski basen kryty w miejscowości Pegnitz. Hallenbad Pegnitz oferuje baseny dla dzieci, brodziki, zjeżdżalnie, fontanny oraz inne atrakcje wodne.


Place zabaw

Erlebnispark Schloss Thurn: Park rozrywki znajduje się w miejscowości Heroldsbach. Oprócz licznych atrakcji dla całej rodziny, park oferuje również obszerny plac zabaw dla dzieci, który obejmuje wiele różnorodnych urządzeń zabawowych, zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele itd.

Abenteuerspielplatz Wiesenttal: Plac zabaw znajduje się w miejscowości Wiesenttal. Znajduje się tutaj wiele drewnianych i naturalnych elementów zabawowych, takich jak drabinki, mostki, tunel, piaskownice, bujaki i wiele innych. Plac zabaw jest otoczony przez piękne krajobrazy.

Familienpark Geiselwind: Prodzinny położony w miejscowości Geiselwind oferuje wiele atrakcji i rozrywek dla dzieci, w tym bogaty wybór placów zabaw.

Abenteuerspielplatz Bayreuth: To duży plac zabaw przy Parku Röhrensee w mieście Bayreuth. Oferuje on liczne urządzenia zabawowe, w tym wielopoziomowe konstrukcje, zjeżdżalnie, drabinki, huśtawki oraz dużą przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu.

Kurpark Bad Steben: Park rekreacyjny w miejscowości Bad Steben.

Doby opis atrakcji:  https://www.komoot.com/pl-pl/guide/302026/atrakcje-woko-goessweinstein

Wyjazd podyktowany przez bliźniaki, ale daliśmy radę! 😉 (fot. A. Filipowicz)

 

Autor tekstu:
Agnieszka Filipowicz

 

Agnieszka Filipowicz

Wspinam się od 13 lat, a przynajmniej staram się wspinać. Mama obecnie 3 letnich bliźniaków. Praca na pełen etat, plus dzieci gwarantują brak formy mimo treningów 2-3 razy w tygodniu 😛 Ale żyję nadzieją, że jeszcze nadejdą lepsze czasy 😉.

Podobne artykuły

Skomentuj