„Małgosia na 8a. Poradnik wspinaczki sportowej dla dzieci” – recenzja książki
„Cześć, jestem Małgosia i mam 11 lat. Swoją przygodę ze wspinaniem zaczęłam mając 4 lata” – tak rozpoczyna się poradnik o wspinaczce sportowej dla dzieci „Małgosia na 8a”. Książka to nie tylko opis treningów i relacja zza kulis zawodów wspinaczkowych. To coś więcej. To historia o młodej, bardzo zdeterminowanej dziewczynie, która opisuje świat wspinaczki sportowej ze swojej perspektywy.
Publikacja została napisana przez Małgosię Kurek i jej tatę Sebastiana. W poradniku znajdziemy dokładnie omówione tematy z dziedziny sprzętu, treningu, zawodów i zdrowia. Każdy rozdział rozpoczyna Małgosia, która stara się przekazać swoje spostrzeżenia w sposób zrozumiały dla młodszego czytelnika. Po tym wstępie głos zabiera Sebastian, który odnosi się do kwestii poruszonych przez córkę i pogłębia temat. Ponadto, w niektórych rozdziałach występują również eksperci z psychologii sportu i fizjoterapii. Bardzo ciekawie i dokładnie jest opisany temat kontuzji u dziecka oraz treningu mentalnego. Autorzy opisują również jak wyglądają zawody wspinaczkowe „punkt po punkcie” – od momentu przyjazdu na halę, aż do wyników końcowych.
Czytając kolejne rozdziały książki ma się nieodparte wrażenie, że Małgosia daje z siebie naprawdę dużo, aby być na wysokim poziomie wspinaczkowym. Dokładny opis częstych, nierzadko wyczerpujących treningów i fakt, że rocznie ma zaplanowane około 30-40 startów w imprezach wspinaczkowych uświadamia, że wymaga to od niej na pewno wielu wyrzeczeń i niezwykle silnego charakteru. Dziewczyna nie ukrywa, że jej idolką jest aktualna mistrzyni olimpijska we wspinaczce Janja Garnbret, a jej głównym celem jest wyjazd na Olimpiadę w Paryżu w 2024 roku. Ciekawostką jest, że tato Małgosi jest jednocześnie jej trenerem i to on układa jej plany treningowe oraz towarzyszy w zawodach. Wątek ten nie jest rozwinięty w poradniku, ale można domniemywać, że odnajdują się dobrze w relacji ojciec-trener-córka-zawodnik.
Poradnik dosyć dosadnie pokazuje, że aby wygrywać, trzeba trenować. Nie jest również tajemnicą, że bez odpowiednich predyspozycji psychicznych i fizycznych, a przede wszystkim chęci, ciężko będzie wejść małemu wspinaczowi na poziom mistrzowski. Zwłaszcza – jak wspomina sam autor poradnika – pierwsze starty w zawodach dzieci rozpoczynają już w wieku przedszkolnym. Oznacza to, że aby konkurować z najlepszymi zawodnikami świata treningi i doświadczenie startowe powinny być rozpoczęte relatywnie wcześnie. Skłania to czytelnika do refleksji nad wspinaczką sportową, która nie ma wiele wspólnego z pasjonackim wspinaniem w skałach. Dzieci muszą poradzić sobie nie tylko z własnymi ograniczeniami, ale przede wszystkim z konkurencją. Poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko. Obecnie dzieci wspinają się na poziomie porównywalnym do dorosłych, wytrenowanych wspinaczy. Z kolei nastolatków, którzy aspirują do tytułu Mistrza i trenują od najmłodszych lat są w skali świata tysiące. Wymaga to od trenerów i rodziców ogromnego wsparcia i zakorzenienia w młodym człowieku zdrowego podejścia do rywalizacji oraz budowania pewności siebie i sportowej pokory.
„Małgosię na 8a” przeczytałam z ciekawością. Książka prowokuje do przemyśleń i może pomóc rozwiać wątpliwości związane ze wspinaniem własnych dzieci. Po lekturze warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcielibyśmy, aby nasze dziecko zaczęło trenować regularnie już jako kilkulatek, czy wystarczy nam rekreacyjne spędzanie czasu w skałach. Czy mamy w sobie tyle determinacji, konsekwencji i wsparcia, aby sprostać takiemu wyzwaniu. Rola rodzica jest w tym wszystkim najważniejsza – to od nas będzie zależało, czy dziecko rozwinie swoją pasję. I niezależnie jaką drogę wybierze, powinniśmy je w tym wspierać.
Być może autorzy planują w przyszłości napisać kontynuację poradnika, na pewno ciekawe będzie śledzenie dalszego rozwoju tej młodej zawodniczki i poznanie jej perspektywy wraz z upływem lat.
Tytuł: „Małgosia na 8a. Poradnik wspinaczki sportowej dla dzieci”
Autor: Małgosia i Sebastian Kurek
Liczba stron: 128
Wydawnictwo: Bezdroża 2020
Autor tekstu: Agata Kajca (mama w skałach)
https://www.facebook.com/mamawskalach – zapraszam do polubienia fanpage, jest tam dużo aktualności i relacji 🙂