Nowa Ziemia – rekreacyjny rejonik w dolinie Kaczawy

Nowa Ziemia to dosyć popularne miejsce na wspinaczkowej mapie Dolnego Śląska. Główna ściana to pomarańczowo-żółty piaskowiec z fajnymi przewieszkami! Choć skałka nie należy do najwyższych i nie jest zbyt trudna, to zdaje się być idealnym wyborem na rodzinne wyjście. Nowe drogi pojawiły się w sektorze „Złoty Las” przy parkingu.

Informacje praktyczne

Skały znajdują się w miejscowości Nowa Ziemia, koło Złotoryi. Uwaga: do tej pory auto można było zaparkować na małej polanie, przed granicą lasu, w okolicy restauracji „Złoty Las”, ale w kwietniu 2024 postawione zostały dwa płotki informujące o „terenie prywatnym” i zakazie wjazdu. Auto można spróbować zaparkować przy restauracji, dobrym zwyczajem byłoby coś zamówić ;).

Sektor główny znajduje się w lesie po drugiej stronie ulicy. Musimy więc przejść na drugą stronę, iść nią kawałek i skręcić w lewo na widoczną, leśną ścieżkę. Dojście zajmuje około 5 minut, płaskim terenem. Można spokojnie zabrać ze sobą wózek.
📌GPS: 51.102826289857084, 15.881717488282495.

Sektor „Zloty Las” znajduje się w okolicy parkingu. Aby do niego dotrzeć należy trzymać się prawej strony drogi i zmierzać w kierunku betonowego ogrodzenia. Po ominięciu ogrodzenia musimy zejść z niewielkiej skarpy i niewyraźną ścieżką kierować się przed siebie. Po chwili w niewielki zagłębieniu, po prawej stronie ujrzymy skałę – trzeba przyznać, że w sezonie letnim ciężko ją dostrzec 😉
📌GPS: 51.099705, 15.881655.

Pamiętajcie: w tych sektorach nie wspinamy się po deszczu. Piaskowiec nasiąka woda co osłabia chwyty i stopnie które mogą ukruszyć się pod naciskiem dłoni lub butów. Używanie magnezji nie jest zabronione, ale czyń to z rozwagą. Czyścimy po sobie chwyty szczotką. 

Uwaga: w maju tego roku  ukaże się nowy przewodnik Michała Kajcy „Sudety Zachodnie”, w którym opisany zostanie między innymi ten rejon 🙂


Główny sektor

Główny mur oferuje kilkadziesiąt sportowych dróg wspinaczkowych, w różnych formacjach. W lewej części pomarańczowej skały znajduje się kilka ciekawych propozycji, w tym większość w fajnych przewieszkach.

Bez wątpienia najpiękniejszą drogą jest „Okap” VI+. Wycena mocna, ale fajnie ruchy po klameczkach i nie tylko. Trudniejszą propozycja jest droga przez okap od lewej strony – tzw. „Nowy Okap”. Ma ona w topo VI+, ale był tam obryw i obecna propozycja wyceny to okolice VI.2. Z trudniejszych dróg jest są jeszcze „Kruche Palce” VI.1+ oraz ,,Łuczek”, który ma w topo VI.2, ale ma podobne trudności co sąsiednie „Kruche Palce”. Oprócz tego jest bardzo dużo ładnych i stosunkowo łatwych dróg o trudnościach od V do V+. Praktycznie każda z nich dobrze i przyjemnie rozgrzewa bicka.

Tuż na lewo od głównego sektora znajdziemy też dwie obite drogi dla dzieci o trudnościach II i III.

Teren pod samą skałą również jest bezpieczny, fot. K. Siwa
Główny sektor (fot. A. Kajca)
Ściana z obitymi drogami dla dzieci (fot. M. Kajca)

Na końcu muru żółty piaskowiec zmienia kolorystykę na szary. Zmienia się również rodzaj formacji. Nie ma przewieszenia, są za to lekko połogie płyty. Drogi są raczej łatwe, ale w specyficznej płytowej formacji, więc można się zdziwić. Warto zrobić najtrudniejszą drogę „Paluch” VI.1 z ciekawym technicznym baldzikiem przy drugiej wpince. Wycena na sąsiedniej drodze „Haluks” to raczej VI niż IV – droga jest dość wymagająca.

Kuba Kajca rozgrzewa się na jednej z z dróg za V+ (fot. A .Kajca)



Sektor Zloty Las
(sektor przy parkingu)
 

Drugi sektor znajduje w okolicy parkingu i można w nim już porządnie doładować. Ściany mają wprawdzie wysokość 8-10 metrów, za to chwyty są wyraźnie mniejsze niż w głównym sektorze. Skrywa on w sobie kilka ładnych dróg. Na pierwszej z dwóch ścianek jest najstarsza z obitych VI.1 w Nowej Ziemi. Łatwo ją znajdziecie – nosi ona sugestywną nazwę „Pierwsza sześćjedynka”.

Kuba Kajca na drodze Wiewiórka VI (fot. A. Kajca)

Najładniejsze drogi ukryły się na drugiej ściance muru. „Jack Sparrow” VI.2 to techniczno-siłowe wspinanie lewą stroną ostrego jak brzytwa kantu. Na prawo od niej obita została perła rejonu – droga „Blackjack” VI.4/4+ (choć w internetowym topo funkcjonuje z zaniżoną wycena VI.3+/4) . Wspinanie w lekkim przewieszeniu po malutkich krawądkach z ciekawymi ruchami na pewno Wam się spodoba! Miejsc restowych praktycznie zero. Faktycznie zrobić ją to jak ograć kasyno. 

Nowości: Sektor przeżywa renesans – powstają nowe drogi 😉 Po lewej stronie od drogi „Blackjack” mamy nową piękną drogę „Diuna” VI.3+4. Droga nie ma jeszcze wielu powtórzeń, więc wycena jest propozycją, sprawdźcie sami i napiszcie o Waszych odczuciach 🙂 Kolejna nowość została wytyczona na prawo od „Blackjack” – projekt o wycenie w okolicach VI.4. Droga póki co czeka na odfajkowanie przez autora – o fakcie przejścia na pewno sie dowiecie.

Kiedyś ten sektor wydawał mi się o wiele gorszy od głównego jeśli chodzi o przystępność dla dziecka, ale obecnie teren pod skałkami został w sporej mierze oczyszczony z krzaków. Są płaskie miejsca, więc bez problemu da się rozłożyć bazę kawałek od skałki. Trochę gorzej będzie tam dojechać z wózkiem, bo ścieżka po kilkudziesięciu metrach jest trochę zarośnięta a na końcowym odcinku, trzeba by było go przenieść. – ale oceńcie sami ;).  Z parkingu  dojście zajmuje dosłownie kilka minut.  Sektor znajduje się w lesie, więc lepiej omijać to miejsce letnią porą, ponieważ jest wysokie prawdopodobieństwo, że złapiemy kleszcza.

Micaj na drodze swojego autorstwa „Diuna” VI.3+/4 ? (fot. M. Łuszczki)

Ciekawostki:

🥣 Obok parkingu znajduje się restauracja „Złoty Las” ze smacznym jedzeniem. Jest również menu i mały plac zabaw dla dzieci.

🏴  Na jednej z dróg w głównym sektorze napotkać można na stały hak – pozostałość po kopalni.

🤠 Kustoszem i pomysłodawcą rejonu jest Krzysztof Zabłotny i to on poświęcił temu miejscu całe swoje serce.  Za co bardzo mu dziękujemy!

🐦 Pięć minut od rejonu Nowa Ziemia znajduje się kolejny piaskowcowy kamieniołom -Krucze Skały w Jerzmanicach. Jest to również dobre miejsce na wyjście z dziećmi. Znajduje się tam kilkanaście trudnych, głównie rysowych dróg. 

Istnieje możliwość zamontowania dla dzieci tyrolki, fot. K. Siwa
 

Foto główne: Michał Kajca w trakcie wspinaczki na głównej ścianie, fot. A. Kajca


Autor tekstu: Agata Kajca (mama w skałach)

https://facebook.com/mamawskalach/
IG: @mamawskalach)


Zdjęcie główne: Sewer Opiela w trakcie wspinaczki ze swoimi synami, fot. Sebastian Gajos.


☕ Jeśli macie chęć wesprzeć moje działania w sieci to możecie to zrobić kupując mi kawę: https://buycoffee.to/mamawskalach, dzięki temu mogę tworzyć artykuły i pozwolić sobie na prowadzenie tej strony 🙂

 

 

Podobne artykuły

2 Odpowiedzi

Skomentuj