Skały Teściowej – rejon ukryty w Górach Izerskich
Skała Teściowej nadaje się do wspinu przede wszystkim latem. Rejon leży całkiem wysko w górach, więc temperatura jest tu wyraźnie nieco niższa, szczególnie rano. Sektor znajdują się w pięknym izerskim lesie, tuż przy parkingu, jakiś kilometr za słynnym Zakrętem Śmierci w Szklarskiej Porębie. Skała to rzadki i ciekawy wspinaczkowo hornfels. Znajdziemy tu ponad 20 dróg o wycenach od VI do VI. 5. Przeważają drogi sportowe, ale są też nieliczne trady.
Skała Teściowej osiąga miejscami 20 – 25 metrów wysokości. W skład masywu wchodzą w sumie cztery skałki: Mała Turnia, Ściana z okapem i Boczne Ścianki. Po drugiej stronie szosy, w okolicy parkingu znajduje się jeszcze niewysoka skałka Synowa (około 10 metrów), na której są obite dwie drogi o wycenie VI.3 i VI.3+.
Na Małej Turni znajdują się dwie obite drogi Smakowa VI.2+ (raczej minimum VI.3) oraz niemający za dużo powtórzeń boulderowy Black Powder za VI.4+ (obecnie wyceniany na VI.5). Ścianę z okapem można podzielić na dwie części, czyli na lewo od okapu i to co kryje się po jego prawej stronie. Najwyższa zachodnia ściana oferuje trzy obite długie drogi o trudnościach od VI do VI.1. Wspinanie jest tu płytowe, po ciekawej strukturze skały. W lewej części ściany położona jest mała grotka, gdzie znajduje się Boski Żigolo VI.4+/5.
W środku ściany, przez efektowny dach wiedzie znany i trudny boulder Czech Star autorstwa Martina Stranika (bulderowe 8A), jeszcze trudniejszy Star Gate Low (8B) Stranika i Polish Star (8B) Kadeja. Były to do niedawna problemy – jeśli chodzi o urodę – klasy światowej. Niestety pożar, który w ostatnim czasie strawił położone pod dachem konstrukcję z gałęzi i belek drewna (ustawione w celu wyrównania terenu pod crashpady) spowodował znaczne zmiany w rzeźbie skały, w tym obrywy i wyraźne oszpecenie skały. Mimo, że chwyty zostały już odrestaurowane, wzmocnione klejem i pojawiły się przejścia „po spaleniu”, to uroda problemów wyraźnie na tym ucierpiała. Niestety…
Tuż za bulderem znajduje się najatrakcyjniejsza wspinaczkowo ściana wschodnia. Znajdziemy na niej kilka trudniejszych dróg o nieco panelowym charakterze. To co wspinacze zwykle lubią najbardziej – po chwytach w lekkim przewieszeniu. Absolutnym klasykiem jest droga Ponura Małpa VI.3 (uwaga na ogranicznik – półka na prawo od okapu nie gra). Jeśli jesteście zaintrygowani jej oryginalną nazwą, to została zainspirowana tytułem pewnego campingu, który znajduje się w okolicy. Droga jest bardzo siłowa i potrafi wycisnąć konkretnie bica. Tuż po lewej znajdują się dwie jeszcze trudniejsze linie, czyli Złodziej ringów VI.4+ i Bajerka na szosie VI.4. Obie nie łatwe w swoim stopniu, ale warte swojej ceny! Po prawej stronie, przez dziwnie zieloną ściankę z okapem wiedzie rozgrzewkowy klasyk – Wesoła Małpa VI.1 (jeśli obejść okap od prawej trudności spadają do około VI) .
Jeśli lubicie zerować sektory to kilka dróg znajduje się jeszcze na Bocznych Ściankach. Znajdziecie tam dwie drogi płytą o trudności VI i VI+ oraz przewieszony filarek za VI.3 (w internetowym topo jako VI.2+). Na ostatniej ściance znajdziemy dodatkowo kilka łatwiejszych tradów.
W najbliższym otoczeniu skał bulderowcy znajdą jeszcze sporo ciekawych problemów, w tym klasyki takie jak Potomak 7A, czy Tron 7C.
-
Przewieszona ściana z okapem -
Boczne ścianki
Z dzieckiem
Pod najwyższą ścianą jest miejsce na rozłożenie koca czy kojca. Latem jest przyjemnie, ale przy większej wilgotności zdarza się, że jest trochę komarów i meszek. Umiarkowanym zagrożeniem są także – jak zwykle – kleszcze. Znudzone dziecko można zabrać na wycieczkę na punkt widokowy mieszczący się na szczycie skały, skąd podziwiać można panoramę na Grzbiet Kamienicki w Górach Izerskich. Niestety nie ma tu barierek, więc trzeba zachować ostrożność!
Podejście pod skały z parkingu zajmuje zaledwie 2-3 minuty. Trzeba zejść ścieżką dość stromym terenem w dół. Topo rejonu znajduje się na stronie portalu górskiego (a wkrótce też w nowym przewodniku wspinaczkowym po Sudetach, nad którym pracuje Michał Kajca). Wyceny w rejonie są dosyć mocne, co jest dosyć charakterystyczne dla rejonów w okolicy Szklarskiej Poręby.
Ciekawostka: W grupie Skały Teściowej znajduje się kilka schronisk podskalnych i małe jaskinie pseudokrasowe.
Autor tekstu: Agata Kajca (mama w skałach)
https://facebook.com/mamawskalach/
konsultacja merytoryczna: Michał Kajca
Zdjęcie główne: Autorka bloga na drodze Ponura Małpa VI.3 (fot. M. Kajca)
Very nice article. I absolutely love this site. Keep writing!