Drogi wspinaczkowe dla dzieci – Sudety Zachodnie, część I

W życiu wspinaczkowych rodziców przychodzi taki moment, kiedy ich dzieci chcą się wspinać. Pojawia się wtedy pytanie – gdzie znajdę dla nich drogi? Najbardziej pożądane, zwłaszcza na początku, są miejsca kameralne, komfortowo obite, z łatwym montażem wędki, ze skałami o różnej wysokości. Temat dróg wspinaczkowych dla dzieci dosyć często przewija się przez fora internetowe, dlatego w tym wpisie przedstawiam Wam rejony, które nadają się na start w przygodę ze wspinaczką. Myślę, że dzieci, które są już na nieco wyższym poziomie również znajdą w nim coś dla siebie. Opisuję tu drogi na poziomie II – V, ale w tych rejonach znajdą się oczywiście również trudniejsze drogi.

Przy wyborze dróg kierowałam się parametrem, bogatym urzeźbieniem skały i łatwym założeniem wędki. Wy sami jako rodzice znacie najlepiej możliwości własnych dzieci. Podane propozycje są jedynie sugestią, która, mam nadzieję, pomoże w wyborze odpowiednich dróg dla Waszych pociech. Niektóre z tych dróg dzieci mogą prowadzić. Ponadto w każdym z tych rejonów rodzice również znajdą swoje wspinaczkowe wyzwania. Sudety oferują wspinanie w różnych rodzajach skał, m.in. w grancie, wapieniu, piaskowcu, gnejsie, granitognejsie, porfirze, bazalcie, ryolicie czy zlepieńcu. Taka różnorodność na pewno zapewni wspinaczkowy rozwój i zapobiegnie nudzie.


W tym wpisie nie znajdziecie kultowych rejonów Dolnego Śląska Sokolików i Rudaw Janowickich. Poszczególne sektory z tych ogromnych rejonów opiszę w osobnym artykule.


KARPACZ – KRUCZE SKAŁY

Krucze Skały w Karpaczu to bardzo rekreacyjne miejsce znajdujące się w sercu Karkonoszy. Na „Kruczych” zadbano o młodych adeptów wspinaczki. Na dwóch ścianach wytyczono tu kilka dróg dla dzieci. Są to propozycje wędkowe jak i gotowe do poprowadzenia. Stanowiska dróg są łatwo dostępne ze ścieżki biegnącej z tyłu skały. Ciekawą opcją na wspin z dzieckiem wydaje się też Grzęda (czyli połogi filar) Małej Ściany – nasz dwuletni syn dał radę 🙂

Całkiem niedawno w skrajnie prawej stronie Dużej Ściany na leśnym zboczu, zostały obite dwie kolejne króciutkie drogi o trudnościach IV i III+. Ich zaletą jest to, że są zacienione. Z kolei na Małej Ścianie jest kilka dróg o trudnościach IV – V -większość „po klamach” i lepszych lub słabszych chwycikach. 

 

Rejon to też baza wypadowa na Śnieżkę – z parkingu startuje szlak na najwyższy szczyt Karkonoszy.
Skały mają wystawę południową, dlatego latem lepiej wspinać się tu rano lub wieczorem, albo w pochmurny dzień. W weekendy bywa tłoczno, ponieważ miejsce jest popularne.

Drogi:
Mała Ściana, Grzęda II (TRAD 3R ST)
Mała Ściana, Picobello III (TR RZ)
Mała Ściana, Wariant do Ryski III+ (TRAD ST)
Mała Ściana, Kur i Sowa IV (4R RZ)
Mała Ściana, Kursowa IV (4R ST)
Mała Ściana, Karkonoska Rysa III+ (TRAD ST)
Mała Ściana, Na Zdrowie IV (4R ST)
Duża Ściana, UB40 IV (4R ST)
Duża Ściana, Bananarama IV (4R ST)
Duża Ściana, Tylko dla Orłów III (5R SZ)

Dokładny opis rejonu, dojście i przydatne informacje znajdziecie w jednym z wpisów na blogu 


SPĘKANE SKAŁY

Spękane Skały w Jarkowicach idealnie nadają się na wyjazd z rodziną. Jest tu mnóstwo dróg dla młodych adeptów wspinaczki. Ściany kryją w sobie dużo chwytów, krawądek i stopni, co zachęci dzieci do skalnych podbojów. Przeważają czwórki i piątki – obite są nawet trójki. Należy wziąć pod uwagę fakt, że drogi w większości obijali i wyceniali Czesi, więc przeloty są daleko od siebie.

W tym rejonie należy pamiętać o kruszyźnie. Zlepieniec jest skałą, która nie jest tak lita jak granit czy wapień. Z tego względu wspinamy się w tym rejonie w kaskach. Połączenie dalekich wpinek i kruchego terenu pretenduje ten rejon bardziej do wędkowania, przynajmniej dla początkujących dzieci.
Praktycznie jest również zabrać ubrania na zmianę, bo pod skałą jest sporo piachu, więc dzieci mogą się wybrudzić. Nie ma tez bardzo dużo miejsca na rozłożenie kocyka. Plusem jest duża ilość łatwych dróg, krótkie podejście i ładny teren dookoła na spacery. W okolicy znajduje się fajna agroturystyka na nocleg.

 

Spękane przez dzieci oblegane 😉 (Fot. DIRETA)

W tym rejonie, niektóre stanowiska nadają się bardziej do zjazdów niż do opuszczania, dlatego lepiej mieć ze sobą sprzęt do samodzielnego zjazdu. Nie ma zakazu wędkowania.

Drogi:
Pierwsza, Kinder 3- (2R ST)
Pierwsza, Bio 3 (4R ST)
Pierwsza, Gold  4- (5R ST)
Pierwsza, Bronz  4 (5R ST)
Mała, Skret 3- (3R ST)
Mała, Smudla 3+ (2R ST)
Okruchy, Aero-Port  3 (4R ST)
Okruchy, Run-Way  3+ (3R ST)
Okruchy, Boeing  4 (3R ST)
Ostatnia, Mrc Prc  3- (3R ST)
Ostatnia, Adept  3 (2R ST)
Ostatnia, Koniec  4-  (TR)
Sklejka, Merkur  4 (TR) 
Sklejka, Rebro  3-  (4R ST)
Zacięta, Buqitse  4 (4R ST)
Widoczna, Zhia 16  2 (TR)
Widoczna, Old  3, TR

Dokładny opis rejonu, dojście i przydatne informacje znajdziecie w jednym ze starszych wpisów:


MROWISKO

W 2021 roku zachód Polski wzbogacił się o nowy rejon wspinaczkowy – Mrowisko. Miejsce jest stworzone z myślą o dzieciach, a jego kustoszem jest Damian Krzesak, wspinacz a prywatnie ojciec dwójki wspinaczkowych dzieci. Drogi wspinaczkowe dedykowane są dla starszych dzieci, chociaż z uwagi na bogatą rzeźbę skały również maluchy znajdą tu opcję dla siebie.

Zbudowane z ryolitu skały mają około 8-10 metrów wysokości. Stanowiska są łatwo dostępne, więc można założyć dziecku wędkę. Jest tu 12 dróg plus 3 warianty. Wspinanie od III do VI.2+. Większość dróg bezpiecznie obitych do nauki dzieci i początkujących dorosłych. Skała ostra, miejscami śliska, raczej lita, ale dla bezpieczeństwa lepiej wspinać się w kasku. Nazwa rejoniku nie wzięła się znikąd – jest tam faktycznie sporo dużych mrówek, dlatego lepiej założyć długie spodnie i zaopatrzyć się w sprej odstraszający te owady. Problem ten nie występuje w chłodniejszej porze roku.


Mrowisko znajduje się w Górach Kaczawskich. Samochód zostawiamy na charakterystycznym parkingu z drewnianą wiatą i krzyżem, przy drodze krajowej nr 3 (Bolków-Jawor). Z parkingu czeka nas około 100 metrowy marsz czerwonym szlakiem, a potem leśną, szutrową drogą kierującą nas do niewielkiej dolinki, w której ukryte są skałki. Znajdziemy je na stoku po lewej stronie, ale nie są widoczne z drogi i nie prowadzi tam żadna wyraźna ścieżka. Całe dojście zajmuje wytrawnemu piechurowi około 5 minut 😉 Można pokusić się o zabranie wózka.


Pinezka Mrowiska: https://maps.app.goo.gl/gEwZvo2SUp3Stjb28
topo: https://www.facebook.com/groups/268440067329602/permalink/1015915525915382/

Drogi:
Droga Shreka III (5R ST)
Krok w Bok IV+ (4R ST)
Kapitan Hak V- (4R ST)
Dzika Moc IV (4R ST)
Sarny Styl IV (3R ST)
Piękna Piątka IV+ (4R ST)
Meander Mrowiska V- (5R ST)


KARCZMISKO

Masyw skalny Karczmisko znajduje się w okolicy Kaczorowa. Skały położone są na niewielkim wzniesieniu, na skraju rzadkiego lasu. Charakterystycznym punktem odniesienia są ruiny starego wiatraka widoczne z drogi krajowej numer 3 (Jelenia Góra-Bolków). Aby dojść pod skałę należy iść drogą polną wiodącą przez pola uprawne. Odchodzi ona od drogi nr 3 mniej więcej przy skrzyżowaniu do Krajnika i Mysłowa. Znajdziecie ją bez problemu. Auto można zaparkować na dużej zatoczce parkingowej 50 metrów dalej. Dojście pod skały zajmuje około 5 minut. Szczyt Karczmiska góruje nas drzewami już ze ścieżki. Miejsce nadaje się na biwak.

Karczmisko zbudowane jest z wulkanicznej skały – porfiru. Skała oferuje sporo różnych dróg o specyficznych trudnościach – skała jest stosunkowo śliska, chwyty pracują w różne strony, trzeba stosować więcej techniki niż siły. Mur z drogami dla dzieci, znajduje się na południowej części skały. Wiele z dróg jest dostępnych jedynie na własnej asekuracji lub wędkowo, ale zdarzają się tez obite propozycje. Większość dróg posiada wspólne stanowisko na szczycie skały. Dla dróg biegnących wzdłuż muru znajdują się stanowiska zjazdowe nad niektórymi drogami sportowymi. Mur jest lity, ale zdarzają się bardziej kruche miejsca, zwłaszcza po prawej stronie, gdzie skała nie jest jeszcze doczyszczona, dlatego wspinanie tylko w kasku.

Karczmisko, fot. M. Kajca

 

Ze szczytu Karczmiska rozciąga się bardzo ładny widok. Da się go zdobyć łatwą wejściówką (I, od tyłu skały). W okolicy wierzchołka umieszczone jest główne stanowisko do zjazdu i zakładania wędek, albo do trenowania nauki zjazdów. Może to być ciekawa atrakcja dla kilkulatka, np. na wejście zespołowe.

Tuż obok Karczmiska znajduje się Mysłowska Turni, na której oprócz tradów znajduje się jedna obita droga. Skała jest połoga, wiec i tu dzieci mogą spróbować swoich sił. Na szczycie znajduje się stanowisko z dwóch ringów, na którym kończą się wszystkie drogi. Kilkaset metrów powyżej Karczmiska znajduje się skała Diablak. Na bazaltowej skale znajduje się również kilka długich dróg dla młodzieży z „łatwa” wyceną. Miejsce jest bardzo krzonowe, dlatego polecam wybrać się tam wiosną lub późna jesienią. Karczmisko również znajduje się w rzadkim lasku i latem bywa tam dużo roślinności.

Drogi: (drogi znajdują się na prawo od Kantu Karczmiska VI.1)
IV+ (3R ST)
IV+ (1R 2S ST)
Płyta z Piłką III (TRAD)
Rysa z Piłką III (TRAD)
Przedszkole III (TRAD)
IV (3R+ST)
Czereśnia III (TRAD)
Wiśnia III (TRAD)
Mega Klamy III (TRAD)
Wiśnia Jest Wiśnia III (TRAD)
Bulder IV+ (1R RZ), płyta bez kantu z lewej trudniej

Agata Kajca na szóstkowej drodze, fot. M. Kajca

GÓRA GAPY

Góra Gapy to wzgórze, znajdujące się w Jeleniej Górze. Miejsce jest raczej zaciszne i niezbyt popularne wśród wspinaczy, głównie wspinają się tu lokalsi. Z jednej strony to dobrze, jeśli lubimy wspinanie z dala od tłumów, z drugiej strony trochę szkoda, bo latem skałki trochę obrastają krzonem, a niektóre z dróg to prawdziwe perełki.


Rejon na Górze Gapy składa się z sześciu uroczych skałek, które otaczają wzgórze, ale tylko dwie nadają się do wspinania dla dzieci. Pierwszą skałą widzianą już ze ścieżki turystycznej są Progi. Skała zbudowana jest z granitognejsu o grubym ziarnie i dobrym tarciu. Dzieli się na trzy części: lewą, główną i prawą boczną. Główna ściana ma około 16 metrów i jest dobrze wyczyszczona. Wspinanie jest tu w delikatnym przewieszeniu po ciekawej formacji skalnej przypominającej odwrócone schody. Propozycje dróg dla dzieci znajdują się w prawej części skały oraz skrajnie lewej. Na szczyt skały wiedzie ścieżka turystyczna, można z niej założyć wędki.

 

 

Dokładny opis rejonu, dojście i przydatne informacje znajdziecie w jednym ze starszych wpisów:

Drogi: (podano oryginalne nazwy dróg z lat 90., w nawiasie podano też nazwy funkcjonujące dotychczas w sieci)
Kant Pokutny (Mały Kant) IV+ (3R ST)
Tron (Tradycyjna) V+ (TRAD)
Komin Gapy IV (TRAD ST)
Kołchoz (Taki Gapa) V (TRAD)
Obryw III (TRAD)
Dedal V (4R ST)
Ikar IV (4R ST)
Kant Progu III (TRAD)
Zakancie III (TRAD)

Wracając z powrotem na ścieżkę idziemy w tym samym kierunku co poprzednio. Po około 5 minutach, po lewej stronie naszym oczom ukazuje się 8 metrowa skałka o nazwie Szopa. Ta skałka może spodobać się bardziej zaawansowanym wspinaczkowo dzieciom. Skała poprzecinana jest skośnymi rysami. Jest u wytyczonych sześć, raczej łatwych dróg od V do VI. Najładniejsze z nich to Klepsydra V+ oraz Migrena V+. Łatwo jest założyć wędki, dojście od tyłu nie stanowi raczej problemu. Uwaga – latem sporo korzonu!

 

Do Gap najlepiej dostać się jadąc z Jeleniej Góry w stronę Jeżowa Sudeckiego. Przemieszczając się ulica Grunwaldzką mijamy charakterystyczny wiadukt kolejowy i tuż za nim skręcamy w lewo (stoi tam tabliczka kierująca na Górę Gapy). Auto najlepiej zaparkować na małym parkingu na tyłach akademika, w okolicy prywatnych garaży. Można też minąć parking i jechać dalej szutrówką, aż do Złotego Widoku, ale droga jest dziurawa i wyboista. Niezbyt wytrenowanemu piechurowi dojście na wzgórze od akademika zajmie około 20 minut. Dojście ze Złotego Widoku do pierwszej skały zajmuje 10 minut. Prowadzi tam ścieżka, gdzie jest tablica informacyjna i drogowskazy.

 

Autor tekstu: Agata Kajca (mama w skałach), konsultacja merytoryczna Michał Kajca
https://www.facebook.com/mamawskalach zapraszam do polubień fb 🙂

Zdjęcie główne: Zuzia Walda na Karczmisku, fot. A. Szyld.


Cykl o drogach wspinaczkowych dla dzieci będzie ukazywał się regularnie. Temat Sudetów nie jest jeszcze wyczerpany….


Zapraszam również do dołączenia do mojej prywatnej grupy na Facebooku:
Mama w skałach | Rejony przyjazne dzieciom, gdzie również publikuję różne informacje o rejonach – https://www.facebook.com/groups/425529356062939

Podobne artykuły

Skomentuj