Góra Gapy (Jelenia Góra) – wzgórze skalnych romantyków

❄ Dobry na zimę

Jeśli na hasło „Borowy Jar” macie przed oczami jedynie skałki w okolicy Perły Zachodu to rejonik na Gapie będzie dla was miłą niespodzianką. W sumie jest to miejsce, gdzie można „zagapić” się i spędzić na dość przyjemnym łojeniu cały weekend, bowiem na przewspinanie czeka kilkadziesiąt sportowych i tradowych dróg od IV do VI.5. Skałki na Górze Gapy to dobre miejsce na wspin w zimniejsze pory roku (późna jesień, zima i wczesna wiosna). Miejsce nie nadaje się do wspinania od maja do końca września z uwagi na wysyp kleszczy! Dodatkowym atutem jest to, że można tu połoić w towarzystwie dziecka.

*For English, scroll down*

Dojście

Do Gap najlepiej dostać się jadąc z Jeleniej Góry w stronę Jeżowa Sudeckiego. Przemieszczając się ulica Grunwaldzką mijamy charakterystyczny wiadukt kolejowy i tuż za nim skręcamy w lewo (stoi tam tabliczka kierująca na Górę Gapy). Auto najlepiej zaparkować na małym parkingu na tyłach akademika, w okolicy prywatnych garaży. Można też minąć parking i jechać dalej szutrówką, aż do Złotego Widoku, ale droga jest dziurawa i wyboista. Niezbyt wytrenowanemu piechurowi dojście na wzgórze od akademika zajmie około 20 minut. Dojście ze Złotego Widoku do pierwszej skały zajmuje 10 minut. Prowadzi tam ścieżka, gdzie jest tablica informacyjna i drogowskazy.

Kotlina Jeleniogórska uchwycona ze ścieżki na Progi i Sośnik

Góra skalnych romantyków

Miejsce jest raczej zaciszne i niezbyt popularne wśród wspinaczy, głównie wspinają się tu lokalsi. Z jednej strony to dobrze, jeśli lubimy wspinanie z dala od tłumów, z drugiej strony trochę szkoda, bo latem skałki trochę obrastają krzonem, a niektóre z dróg to prawdziwe perełki.

Rejon na Górze Gapy składa się z sześciu uroczych skałek, które otaczają wzgórze. Jednak tylko cztery z nich mogą być ciekawe z punktu widzenia wspinaczkowego.

Topo rejonu znajduje się w przewodniku Michała Kajcy: Sudety Zachodnie. Przewodnik wspinaczkowy z autografem.


Progi

Pierwszą skałą widzianą już ze ścieżki turystycznej są Progi. Skała zbudowana jest z granitognejsu o grubym ziarnie i dobrym tarciu. Dzieli się na trzy części: lewą, główną i prawą boczną. Główna ściana ma około 16 metrów i jest dobrze wyczyszczona. Wspinanie jest tu w delikatnym przewieszeniu po ciekawej formacji skalnej przypominającej odwrócone schody.

Na całej skale wytyczono 10 obitych dróg o trudnościach od IV do VI.2+/3. Skała jest lita, jednak trzeba uważać zwłaszcza na drodze Elizabeth VI.1 – wisi tam spory głaz grożący obrywem. Raczej nie spadnie, ale czujnym być trzeba.

Sektor Progi (fot. M. Kajca)

Sektor  jest przyjazny dzieciom, teren w okolicy skały jest w miarę płaski, obecnie wyrąbano tam sporo drzew. My rozłożyliśmy biwak w okolicy wejścia do małej jaskini. Nie polecam rozkładać koca, kojca czy innego gadżetu pod samą skałą w centralnej części z uwagi na fakt, że na szczycie jest mały punkt widokowy i zawsze może się zdarzyć, że turyści coś zrzucą przypadkowo.

Agata Kajca na drodze Elisabeth VI+ (fot. M. Kajca)

Sośnik

Kolejną skałą, którą na pewno warto odwiedzić jest Sośnik, na którym znajduje się punkt widokowy na Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Podobnie jak na Progach mamy tu do czynienia z litym granitognejsem. Skała liczy około 12 metrów, a przewis ma tu kąt niemal 30 stopni. Wspinanie jest typowo siłowe, po chwytach i ukrytych odciągach. Są tu wytyczone trzy sportowe drogi od VI.3+ do VI.4+ (oraz kilka wariantów i kombinacji o trudnościach do VI.5+). Perełką jest na pewno środkowa z nich – Prawo Haka VI.4+ (wraz z logicznym wariantem Prawo Haka Hard VI.5 – start krawędzią okapu od lewej). Sąsiednie linie wyceniane na VI.3+, choć nieco gorsze, też są warte załojenia. Wzdłuż podstawy skały wiedzie ciekawy około 10-metrowy Trawers Sośnika VI.2+.

Sośnik robi wrażenie swoim przewieszeniem. Zdjęcie zrobione w 2016 roku obecnie teren w pobliżu skały jest bardziej zarośnięty młodym lasem. Na szczycie jest punkt widokowy z platformą. (fot. M. Kajca)

Pod Sośnikiem nie ma zbyt dużo równego terenu, ale miejsce na kojec dla dziecka lub koc się bez problemu znajdzie. Ciekawostką jest, że skała przez jakiś czas nie zamaka w trakcie deszczu. Jednak po dłuższych opadach mogą pojawić się dłużej schnące zacieki. Najlepsze warunki panują tu w trakcie suchej jesieni i zimy.

Ciekawostka: Jeśli zostaniecie na Sośniku do zmroku ujrzycie mieszkańców skały – wielkie czarne pająki, które wychodzą nocą na łowy. Na szczęście za dnia siedzą grzecznie schowane i pozwalają wspinaczom łoić ;). Na Sośniku często występuje zjawisko inwersji i nawet zimą jest tu cieplej niż „na dole” w Jeleniej Górze, dzięki czemu jest zimową ładownią.



Michał Kajca na drodze Prawo Haka VI.4+ (fot. P. Krzaczkowski)

Cyborg

Aby dojść od tej skały musimy iść dalej grzbietem ścieżką, którą dotarliśmy na szczyt wzgórza (lub też cofnąć się do głównej drogi, z której skręcaliśmy na Progi i kierować się nią dalej w górę okrążając wzgórze). W pewnym momencie napotkamy na drogowskaz „Czyżynki” i słabo wyraźną ścieżkę, która prowadzi na punkt widokowy, skąd widoczny jest dopiero Cyborg. Najlepiej dojść do niego obchodząc skałę z punktem widokowym od lewej. Ostrzegam, że w okresie wegetacji czeka nas przeprawa przez niezły krzon. Na szczęście trwa ona nie dłużej niż 2 minuty (skała leży mniej niż 100 metrów od drogi).

Cyborg to masywna skała o wysokości około 14 metrów. Jest tu 8 ciekawych dróg od V+ do VI.3. Ja szczególnie polecam Terminatora VI.1 z fajną akcją w przewieszce. Skała jest bardzo lita i dość skórożerna.

Rozgrzewka na Cyborgu (fot. M. Kajca)

Szopa

Wracając z powrotem na ścieżkę idziemy w tym samym kierunku co poprzednio. Po niecałej minucie, po lewej stronie naszym oczom ukazuje się 8 metrowa skałka o nazwie Szopa. Skała poprzecinana jest skośnymi rysami. Jest u wytyczonych sześć, raczej łatwych dróg od V do VI. Najładniejsze z nich to Klepsydra V+ oraz Migrena V+.

 

 

Szopa to niska skałka, ale wspinanie jest dosyć atletyczne – można się zdziwic 😉 (fot. M. Kajca)

U podnóża skały jest fajne miejsce dla dziecka. Klimat jest biwakowy. Drogi są na tyle przyjazne (po chwytach), że może tu wspinać się również starsze dziecko. Łatwo jest zawiesić od góry wędki. Skała jest niestety nieco ostra.

Szopa (fot. M. Kajca)

 



Wszystkie skałki opisane są na stronie http://www.wkgij.pl/articles.php?article_id=156. W wielu przypadkach na tej stronie wyceny są jednak mocno zaniżone.

Oprócz opisanych skał głównych, na wzgórzu znajduje się jeszcze Abend (okolice Sośnika) z dwiema wytyczonymi drogami sportowymi oraz jednym tradem. W leśnym krzonie jest również mała skałka Piramida (8m) z jedną trudną drogą tradową (VI.3+) . Ale to już bajka dla super romantyków.

Ciekawostki:
Wzniesienie posiada dość gęstą sieć dróg leśnych i ścieżek. W przeszłości Gapy były często odwiedzane przez mieszkańców miasta. Jedna ze ścieżek wiodących do punktu widokowego na Progach nosiła imię księżnej Charlotty.

Po 1945 r. wzgórze to otrzymało nazwę Gapy, co odnosi się zapewne do ludowego określenia gawronów, które to ptaki czasem tu przesiadują.

Sporo informacji na temat Borowego Jaru i Wzgórza Gapy znajduje się na stronie: https://borowyjar.pl/.


Autor tekstu: Agata Kajca (mama w skałach),
Konsultacja: Michał Kajca

 https://facebook.com/mamawskalach/ 
IG: @mamawskalach)

 


Góra Gapy (Jelenia Góra) – charming rocks behind the town


Rocks on Gapy Mountain is a good place for climbing during colder seasons (late autumn, winter, and early spring). The place is not suitable for climbing from May to the end of September due to the abundance of ticks! On-site, there are several dozen sport and traditional routes ranging from IV to VI.5. An additional advantage is that you can climb here in the company of a child. 

Access

The best way to get to Gap is to drive from Jelenia Góra towards Jeżów Sudety. As you travel along Grunwaldzka Street, you will pass a characteristic railway viaduct, and shortly after, you turn left (there is a sign directing you to Góra Gap). It is best to park your car in a small parking lot behind the dormitory, near private garages. You can also bypass the parking lot and continue on the gravel road until you reach Złoty Widok, but be aware that the road is full of potholes. It will take an average walker about 20 minutes to reach the hill from the dormitory. It takes 10 minutes to walk from Złoty Widok to the first rock. There is a path leading there, where you will find an information board and signposts.

The topo of the area is in Michał Kajca’s guidebook: Sudety Zachodnie. Przewodnik wspinaczkowy z autografem.


Progi

The first rock seen from the tourist path is Progi. The rock is made of coarse-grained granite gneiss with good friction. It is divided into three parts: left, main, and right lateral. The main wall is about 16 meters high and is well-cleaned. Climbing here is in a gentle overhang on an interesting rock formation resembling inverted stairs.

On the whole rock, there are 10 established routes ranging in difficulty from IV to VI.2+/3. The rock is solid, but caution is needed, especially on the Elizabeth VI.1 route – there is a large boulder hanging there threatening to fall. It probably won’t fall, but one should remain vigilant.

The sector is child-friendly, and the terrain around the rock is relatively flat. Many trees have recently been cleared there. We set up our camp near the entrance to a small cave. I do not recommend spreading a blanket, crib, or any other gadget directly under the rock in the central part, as there is a small viewpoint on top, and tourists might accidentally drop something.


Sośnik

Another rock that is definitely worth visiting is Sośnik. Just like on the Progi rocks, we are dealing with solid granite gneiss here. The rock is about 12 meters high and has an overhang angle of almost 30 degrees. Climbing here requires strength, with holds and hidden footholds. There are three sport routes marked here, ranging from VI.3+ to VI.4+ (as well as several variations and combinations with difficulties up to VI.5+). The gem is definitely the middle route – Prawo Haka VI.4+ (along with the logical variation Prawo Haka Hard VI.5 – starting from the edge of the overhang on the left side). The neighboring lines are rated at VI.3+, and though slightly worse, they are also worth a climb. Along the base of the rock, there is an interesting Traverse Sośnika, approximately 10 meters long, rated VI.2+.


Cyborg

To reach the top of the hill, we need to continue along the ridge path that we took to reach the summit (or go back to the main road from where we turned onto Progi and continue upwards, circling the hill). At some point, we will come across a signpost for „Czyżynki” and a faint path that leads to a viewpoint, from where we can finally see Cyborg. The best way to reach it is by going around the rock with the viewpoint on the left. I should warn you that during the vegetation period, we will have to make our way through a thick shrub. Fortunately, this passage doesn’t last longer than 2 minutes (the rock is less than 100 meters away from the road).

Cyborg is a massive rock about 14 meters high. There are 8 interesting routes here ranging from V+ to VI.3. I especially recommend Terminator VI.1, which has some thrilling action in an overhang. 

It’s not very comfortable to visit with a small child. There is some space to spread out a small blanket or tent, but there are many stones around. I recommend visiting with an older child.

Fun fact: Cyborg has incredible properties – thanks to its overhang, the rock dries quickly after rain. Additionally, there is a breeze that also dries the rock rapidly.


Szopa

Returning back to the trail, we are going in the same direction as before. After less than a minute, on our left side, we see an 8-meter rock called Szopa. The rock is crisscrossed with diagonal lines. There are six designated routes, ranging from grade V to VI, which are relatively easy. The most beautiful ones are Klepsydra (V+) and Migrena (V+).

At the base of the rock, there is a nice place for a child. The atmosphere has a camping vibe. The routes are friendly enough (in terms of grips), that an older child can also climb here. It is easy to hang fishing rods from above. Unfortunately, the rock is a bit sharp.


All the rocks are described on the website http://www.wkgij.pl/articles.php?article_id=156. However, in many cases, the valuations on this website are significantly underestimated.

Curiosities: The hill has a dense network of forest roads and trails. In the past, the Gapy were often visited by the city residents. One of the paths leading to the viewpoint on the Progi was named after Princess Charlotta.

After 1945, this hill was named Gapy, which probably refers to the popular designation of rooks, which sometimes perch here.


Autor tekstu: Agata Kajca (mama w skałach),
Konsultacja: Michał Kajca

 https://facebook.com/mamawskalach/ 
IG: @mamawskalach)

Podobne artykuły

Skomentuj